Spływ przez poligon drawski

kartka

SPŁYW PRZEZ POLIGON DRAWSKI

 Spływ przez poligon drawski to niezwykle rzadka możliwość, a zatem i bardzo pożądana atrakcja przez wielu kajakarzy. Trasy obydwu dni spływu są tak wybrane aby przebiegały przez  poligon:


Spływ  przez poligon drawski – dzień I  – to odcinek poligonu otwarty dla ruchu turystycznego tj: od plaży Murzynka – most na Drawie (droga 175 pomiędzy Kaliszem Pom. a Drawskiem Pom.

Spływ przez poligon drawski – dzień IIto odcinek poligonu zamknięty dla ruchu turystycznego tj: od mostu na drodze nr 175 do Prostyni.

 

SPŁYW PRZEZ POLIGON DRAWSKI / PROGRAM SPŁYWU:

Spływ przez poligon drawski – ma charakter weekendowy i zawiera dwa dni spływu oraz dwa noclegi na polu namiotowym Jędrkowe Zakole i dwa posiłki. Ale może być również jednym z etapów wielodniowego spływu Drawą.

 • Piątek – przyjazd na pole namiotowe Jędrkowe Zakole (można od samego rana), organizujemy obozowisko, rozbijamy namioty,  dopełniamy formalności i bawimy się do rana przy ognisku i przygotowujemy się do jutrzejszego spływu kajakowego Drawą przez poligon..
 • Sobota – rano po śniadaniu  na ustaloną godzinę, podjeżdżają mikrobusy (lub autokar – w zależności od wielkości grupy) i przemieszczamy się na miejsce startu naszego spływu Drawą –  na plażę Murzynka (przy bardzo dużej fali na jeziorze, ze względu na bezpieczeństwo płynących miejsce startu zostanie przeniesione na pierwszy most od ujścia Drawy za J.Lubie). Na spływ Drawą zabieramy ze sobą coś na drugie śniadanie, napoje i suche rzeczy na przebranie w wypadku skąpania (zabezpieczone przed zamoczeniem).  Na miejscu dobieramy się w pary i po szczegółowym instruktażu ruszamy na wodę. Po dopłynięciu na koniec etapu dziennego (Grill bar przy moście na drodze 175) zdajemy kajaki, wiosła i kamizelki, a następnie wsiadamy do mikrobusów (lub autokaru) i wracamy do obozowiska.
 • Niedziela – i tym razem rano po śniadaniu  na ustaloną godzinę, podjeżdżają mikrobusy (lub autokar – w zależności od wielkości grupy) i przemieszczamy się na miejsce startu – tam gdzie skończyliśmy spływ poprzedniego dnia  I tym razem na spływ kajakowy Drawą przez tę zamkniętą dla ruchu turystycznego część poligonu drawskiego należy pamiętać, aby zabrać ze sobą coś na drugie śniadanie, napoje i suche rzeczy na przebranie w wypadku skąpania (zabezpieczone przed zamoczeniem).  Na miejscu startu dobieramy się w pary i po szczegółowym instruktażu ruszamy na wodę. Po dopłynięciu na koniec etapu dziennego, do Baru w Prostyni (po lewej stronie rzeki za dwoma mostami),  rozliczamy kajaki, wiosła i kamizelki, a następnie wsiadamy do mikrobusów (lub autokaru) i wracamy do obozowiska. Po posiłku, wymieniamy się kontaktami, żegnamy i wracamy do domu. A kto ma ochotę może zostać u mnie jeszcze do samego wieczora.

SPŁYW PREZ POLIGON DRAWSKI – CENA SPŁYWU OBEJMUJE:

 • miejsce w dwuosobowym kajaku polietylenowym typu SPRINTER II (bardzo wygodne, nowe – zakupione w ubiegłym roku kajaki z rozkładanymi siedzeniami, podnóżki, miejsce pod nogami na napój, korki do spuszczania wody, gumowy mapnik na przednim kokpicie),
 • Wyposażenie kajakarza: wiosło plast.-alum. + kamizelka,
 • Nocleg na polu namiotowym Jędrkowe Zakole,
 • Parking na polu namiotowym Jędrkowe Zakole dla osób przybyłych pojazdami,
 • Transport osób i mienia na miejsce startu i powrotny do obozowiska po zakończeniu spływu,
 • Ubezpieczenie NW (warunek – podanie danych przez zgłaszającego: imię i nazwisko, pesel, adres zamieszkania uczestnika),
 

ATRAKCJE ZA DODATKOWĄ OPŁATĄ:

(na miejscu po każdym etapie obejmującym spływ kajakowy Drawa przez poligon drawski dostępna będzie możliwość skorzystania również z innych atrakcji za dodatkową opłatą).

 • paintball,
 • strzelnica z broni pneumatycznej,
 • most linowy,
 • rzucanie nożami.
 • a dla żądnych mocniejszych wrażeń możliwość przejechania się wozami terenowym po pobliskim torze Stowarzyszenia 4×4 lub przejażdżka po poligonie.

Chęć skorzystania z ww. atrakcji należy zgłosić z wyprzedzeniem, aby zamówić usługę.

 

SPŁYW PRZEZ POLIGON DRAWSKI
(opis etapów spływu)

ETAP I –  długość spływu: 14km –  spływ odcinkiem otwartym dla ruchu turystycznego.
trasa: plaża Murzynka – bet.most/granica poligonu.

Nasz spływ przez poligon drawski zaczynamy na zacisznej leśnej plaży nad J.Lubie. Do pokonania mamy ok 14km. Ruszamy na wodę, płyniemy wzdłuż lewego brzegu jeziora i szukamy ujścia Drawy z jeziora. Po wpłynięciu w ujście i pokonaniu wąskiego, bardzo krętego przesmyku w trzcinowisku, wpływamy na niewielkie leśne jeziorko, na którego końcu rzeka znów kontynuuje swój bieg. Tu od samego początku rzeka rozpościera przed płynącymi swe uroki ukazując swój zmienny charakter – przepiękna roślinność wodna, leśne skarpy, zielone wyspy na środku rzeki… i resztę zobaczycie sami. Po ok. 2km od miejsca startu docieramy do  mostu, będącego jednocześnie granicą dostępnego dla turystów poligonu. Przed nami rozpoczyna się najbardziej uroczy kawałek rzeki o bardzo zmiennej linii brzegowej, ukształtowaniu terenu i niepowtarzalnym krajobrazie. W połowie odcinka zatrzymujemy się na postój przy starym drewnianym moście saperskim o nazwie „Most Kazuński”. Robimy krótki postój na drugie śniadanie i czekamy na maruderów. Po ok. 30 min. ruszamy dalej na szlak. Gdy docieramy do J.Wlk.Dębno, pokonujemy je w poprzek i wypływamy na rozlewisko Drawy. W tym miejscu rzeka szeroko toczy swe wody i tutaj nasz spływ dobiega już końca. Jeszcze tylko kilometr i docieramy do granicy poligonu, którą jest most betonowego na trasie Kalisz – Drawsko Pom. Dalej teren jest już zamknięty dla turystów. Wyciągamy na brzeg kajaki, rozliczamy się z powierzonego sprzętu, pakujemy się do busów i ruszamy do biwaku zwijać obozowisko. Na koniec żegnamy sie, wymieniamy kontakty i wracamy do domów.

 

Etap II – długość spływu: 18 km. / spływ przez poligon drawski odcinkiem zamkniętym dla ruchu turystycznego.
Trasa: bet. Most/granica poligonu – PROSTYNIA

Spływ przez poligon drawski odcinkiem zamkniętym poligonu drawskiego zaczynamy przed mostem na wysokości Grill-baru przy drodze 175 łączącej Drawsko Pom. z Kaliszem Pom. Na moście  ponad lustrem wody znajduje się wyraźnie widoczna tablica informująca o zakazie wstępu na teren poligonu. Aby kontynuować spływ tym odcinkiem należy uzyskać pisemną zgodę od Komendanta Poligonu Drawskiego. Należy liczyć się z tym, że po uzyskaniu zgody na spływ kajakowy przez poligon należy płynąć tym odcinkiem bez wysiadania na brzeg aż do elektrowni wodnej w Borowie. W przypadku braku uzyskania takiej zgody – należy liczyć się z koniecznością przewiezienia osób i sprzętu z pominięciem tego odcinka (do Prostyni lub do Drawna). Po ok. 3 km rzeka rozgałęzia się, za rozwidleniem znajduje się zarośnięte koryto Starej Drawy, a następnie rzeka przechodzi w szerokie otoczone lasem  i bagnistym brzegiem jezioro Zły Łęg, a następnie w wąskie J. Strunowe. Po minięciu J.Strunowego mijamy most drogowy na rzece, dalej rzeka zwęża się i skanalizowaną rynną doprowadza nas do wsi Borowo i przegradzającej rzekę elektrowni wodnej. Tu czeka nas z prawej strony dość długa (ok. 150m) po drewnianych schodach przenoska. Za elektrownią rzeka doprowadza nas do J.Prostynia, za którym rzeka uregulowanym korytem znów prowadzi nas prostymi odcinkami pośród łąk do wsi Prostynia, gdzie tuż za biegnącymi obok siebie dwoma mostami, po prawej stronie przy Barze z wiatą i dużym parkingiem kończymy dzisiejszy spływ.

 

 

Serdecznie wszystkich zapraszam, Jędrek.

 

 

 

SPŁYW PRZEZ POLIGON DRAWSKI
opis ogólny dla grup organizujących spływ indywidualnie

Spływ przez poligon drawski  – to najciekawszy i najbardziej pożądany przez kajakarzy odcinek tej niezwykłej rzeki. Brak możliwości spływu tym wstrzymanym dla ruchu turystycznego  odcinkiem Drawy sprawia, że jest to marzeniem każdego kajakarza. Spływ przez poligon drawski przez zamknięty odcinek poligonu to niezwykle rzadka atrakcja i możliwa tylko po uzyskaniu zgody od komendanta Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Olesznie. Jędrkowe Zakole otrzymuje taką zgodę każdego roku. Zadzwoń do nas i dowiedz się o dostępne terminy spływu, a zajmiemy się resztą i wszystko zorganizujemy. Przygotujemy transport, sprzęt, miejsca noclegowe na biwakach, agroturystykach i innych bazach noclegowych.

Pamiętaj!!! Spływ przez poligon drawski – legalnie i bezpiecznie tylko z nami!!!

UWAGA !!! Możliwe dostępne terminy na spływ przez poligon drawski to: wszystkie weekendy, dni świąteczne i wolne od pracy w miesiącach – czerwiec, lipiec i sierpień.

JUŻ MOŻNA SIĘ ZAPISYWAĆ !!! Ilość miejsc ograniczona ilością kajaków !!!

Zapisów można dokonywać zarówno na spływy jednodniowe tylko przez poligon jak i łączyć je z innymi etapami spływu Drawą. Ustaleń proszĘ dokonywać telefonicznie (lub na email) indywidualnie do potrzeb grupy po uprzednim potwierdzeniu dostępności kajaków.

SPŁYW PRZEZ POLIGON DRAWSKI – KOSZT SPŁYWU jednodniowego tylko przez poligon ( na odcinku: Most Kaliski/granica poligonu – Prostynia) wynosi 50 zł od osoby.
Koszt pozostałych wybranych odcinków spływu Drawą do ustalenia indywidualnego telefonicznie lub na email.

SPŁYW PRZEZ POLIGON DRAWSKI – Cena obejmuje:
– miejsce w polietylenowym kajaku dwuosobowym (z wyposażeniem – wiosła, kamizelki)
– transport sprzętu na miejsce startu i powrotny po zakończeniu spływu z Drawska Pom. lub pola namiotowego Jędrkowe Zakole,
– transport osób na miejsce startu i powrotny po zakończeniu spływu z Drawska Pom. lub pola namiotowego Jędrkowe Zakole,
– ubezpieczenie.

Dodatkowo dla chętnych w ramach ceny oferuję:
– miejsce parkingowe na polu namiotowym,
– nocleg na polu namiotowym do każdego dnia spływu (przed lub po spływie – do wyboru),

Start grupy z Drawska Pom z miejsca: parking przy byłym sklepie Biedronka lub przy Inter Marche (ul. Toruńska), grupy z pola namiotowego Jędrkowe Zakole – most na Drawie k.Mielenko Dr.

Rezerwacja na spływ kajakowy Drawa przez poligon drawski następuje po wpłaceniu opłaty rezerwacyjnej za wynajęcie samych kajaków. Minimalny skład grupy – pełne ukompletowanie jednego busa (8 osób).

Nr konta znajduje się na stronie: jedrkowezakole.pl w zakładce Kontakt.

ZAPRASZAM WSZYSTKICH DO ZABAWY !!! :)))))

Spływ kajakowy Drawą przez Poligon Drawski

Spływ przez poligon drawski to nie wszystko! Sprawdź także inne propozycje: