ZASADY BEZPIECZEŃSTWA NA SPŁYWIE:
Zasady bezpieczeństwa na spływie są bardzo ważnym, a właściwie najważniejszym elementem planowania spływu. I to właśnie zasady bezpieczeństwa na spływie powinny być priorytetem, który należy uwzględnić we wszystkich planowanych aspektach spływu. Przytoczone poniżej zasady bezpieczeństwa na spływie nie są jedyne, właściwe i niepodważalne, ale zostały wypracowane w ciągu wielu lat organizowania spływów kajakowych.
Zasady bezpieczeństwa przed spływem:
- każdy etap spływu rozpocznij przypominając podstawowe zasady bezpieczeństwa na spływie. Zawsze się znajdzie ktoś kto będzie z tego żartował, ale pamiętaj – w każdej grupie są „pierwszaki”, którym to się przyda i nie zawsze będą mieli odwagę przyznać się do tego, że czegoś nie wiedzą. Więc im pomóż.
- Pływanie w kajaku pod wpływem alkoholu jest kategorycznie zabronione!!! Usługodawca nie może Was sprawdzić alkomatem czy jesteście pod wpływem alkoholu, ale należy liczyć się z tym, iż może odmówić wydania sprzętu osobom pod widocznym wpływem alkoholu i to bez zwrotu poniesionych już kosztów na rzecz organizacji czy wynajęcia kajaków na spływ.
- Powiadom wszystkich uczestników o trasie spływu (miejscu położenia, miejscu startu, mecie spływu, punktach postoju, miejscach posiłku, umówionych sygnałach jeśli taki zostały określone, punktach bezpieczeństwa – punkty do których należy dopłynąć, czyli tam gdzie może dojechać karetka).
- Uprzedź o spodziewanych przeszkodach (powalone drzewa, przenoski, śluzy, elektrownie wodne, niskie mosty, spiętrzenia wody, trudne do odnalezienia ujście rzeki z jeziora, charakterystyczne punkty kierunkowe na jeziorze, sposoby pokonywania przeszkód itp).
- Wyznacz osoby funkcyjne (pilot – płynie jako pierwszy, zamykający – płynie ostatni, wskazać miejsce ratownikowi w szyku kajakarzy – jeśli się znajduje).
- Zadbaj o najsłabszych. Osoby słabsze i niedoświadczone razem z doświadczonymi, w pobliżu ratownika lub wyznaczyć pod opiekę bardziej doświadczonych kajakarzy.
- W dużej grupie ustal sygnały (gwizdkiem – sprawdza się przy dużych grupach, gdzie trudno zapanować nad wszystkimi głosem) np. 1 sygnał – Uwaga!, 2 sygnały – wodować kajaki, wiele sygnałów po sobie – potrzebny ratownik! Przy tylko 10 kajakach, średniej odległości 10m i kilku zakrętach nie ma szansy dotrzeć głosem do pierwszego i ostatniego kajaka będąc nawet w środku grupy. Na wodzie sygnał „Ratownik” przekazywany jest z kajaka do kajaka głosem.
- Zrób rozgrzewkę przed każdym wypłynięciem – unikniesz zakwasów.
- Zawsze możesz dodatkowo wykupić indywidualne lub grupowe ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). To są niewielkie koszty.
- Osoby nie umiejące pływać zawsze powinny: płynąć w kamizelce, z osobą potrafiącą pływać, doświadczoną na spływie i w środku grupy (nigdy na końcu!), jeśli jest – to najlepiej w pobliżu ratownika i tylko na trasach
o niskim stopniu trudności. Siłą grupy jest zawsze najsłabsze ogniwo. - Dzieci na spływie – pamiętaj, w razie wywrotki w danym momencie jedna osoba dorosła będzie w stanie ratować tylko jedno dziecko.
- Wszyscy powinni płynąć w kamizelkach, nie ma prawa być sytuacji że „nie biorę kamizelki bo nie potrzebuję”. Obowiązuje zasada: „Kto nie bierze kamizelki – ten nie płynie” Zawsze należy się liczyć z możliwością wywrotki kajaka.
Zasady bezpieczeństwa w trakcie spływu:
- Jeśli płynie Ratownik, najlepiej by płynął tak by nie miał za sobą więcej niż trzy kajaki w zasięgu obserwacji i głosu. Pozostałe powinny płynąć przed nim – w razie potrzeby łatwiej mu będzie dopłynąć z nurtem wody niż pod prąd.
- zasady bezpieczeństwa na wodzie obligują kajakarzy do tego by nie pływać w nocy. Tak zaplanuj trasę spływu, byś przed zmrokiem dobił do mety/celu i rozbił za dnia obozowisko, czy też dotarł do bazy noclegowej.
- Do kajaka wsiadaj gdy jest on cały na wodzie i nie bój się zamoczyć stóp. I tak będą mokre. Na głębokim brzegu wsiadaj z wzajemną asekuracją. Bardzo dużo wywrotek jest właśnie mówiąc językiem kajakarskim „Na dżentelmena” lub na „Świętą Krowę”, gdy Pan za wszelką cenę nie dopuszcza by Pani zamoczyła paznokcie i spycha ją z burty brzegu w kajaku na wodę. Gdy spychana osoba przekracza granicę brzegu, kajak zmienia środek ciężkości, obraca się i Pani ląduje głową w dół do wody pół metra od brzegu. I po imprezie
- Ostrożnie z wygłupami w kajaku. Kołysanie kajakiem, stawanie na nogi w kajaku, łapanie się gałęzi, mostów, czy też zderzanie z innymi kajakami najczęściej kończy się wywrotką i prawie zawsze utratą części dobytku
- Płynąc w „dwójce”, wiosłujcie rytmicznie, w jednym tempie, w przeciwnym razie będziecie sobie przeszkadzać, zderzać się wiosłami, a nawet hamować tempo spływu.
- Zachowaj odległość między kajakami: minimum 10m. Najwięcej wywrotek powstaje w trakcie spływu, gdy jeden kajak dobija drugi pod przeszkodę lub pod gałęzie.
- w przypadku zatoru na wodzie, nie pchaj się, zatrzymaj się i poczekaj na swoją kolej i nie powoduj niepotrzebnie zagrożenia i pozwól poprzednikom bezpiecznie pokonać zator. Przed przeszkodą powinna się znajdować tylko jedna osada. Jeśli trafisz na przeszkodę zaraz za zakrętem uprzedź głosem następnych nadpływających by nie dopchnęli Cię na zator – wywrotka praktycznie gwarantowana.
- przepływając pod przeszkodami, przeciskaj się w najwyższych miejscach układając wiosło i ręce wzdłuż kajak, jeśli trzeba połóż się w kajaku. Chroń oczy i głowę.
- Przy przeszkodzie nie pozwól docisnąć kajaka burtą do przeszkody w poprzek nurtu, a jeśli tak się stanie jak najszybciej stamtąd uciekaj. Woda zawsze w końcu podbierze burtę od strony napływającego nurtu i w końcu wywróci kajak.
- W przypadku fali i płynięcia pod wiatr na jeziorze ustawiaj kajak dziobem pod falę, jeśli trzeba płyń na przemian po skosie do obranego kierunku. Jeśli woda robi się ciemna i fala zaczyna się załamywać tworząc pianę – UCIEKAJ Z JEZIORA do brzegu.
- Omijaj przeszkody na wodzie: obserwuj szlak spływu, oceniaj powalone drzewa, mosty, wodorosty, ewentualne wiry i kierunek formującego się nurtu (itp.) odpowiednio wcześniej wybieraj sposób ich pokonywania, albo obserwuj poprzedników i postępuj podobnie.
- pamiętaj „na wodzie każdy pomaga każdemu” bez względu na to czy jest z innej grupy,
- Obserwuj pogodę (zwłaszcza niebo). Jeśli zauważysz zbliżającą się burzę – kieruj się do brzegu i szukaj schronienia. Deszcz dobrze przeczekać pod wiatami na polach namiotowych lub pod mostami.
- W razie wywrotki nie panikuj. Sprawdź gdzie jest Twój towarzysz z kajaka czy nie potrzebuje pomocy, trzymaj się kajaka, dopłyń do brzegu, pozbieraj rzeczy. Ważne – pilnuj wiosła! Jeśli je stracisz, nie dasz rady popłynąć dalej. Jeśli możesz stanąć na dnie, postaraj się przytrzymać kajak by nurt go nie zabrał i by nie poszedł pod wodę – gdy nurt go dociśnie do dna lub przeszkody, dobrze się spocisz (i to nie sam) nim go wyciągniesz. Nie wyciągaj na brzeg kajaka pełnego wody, jeśli jest Was dwóch łatwiej go będzie odwrócić do góry dnem w wodzie, potem razem za dziób i rufę podnieść jednocześnie by wylać z niego wodę.
- Przy dużym nurcie dobijaj do brzegu kajakiem pod prąd, będzie Ci łatwiej ustawić i zatrzymać kajak
w wybranym miejscu
Zasady bezpieczeństwa – wyposażenie:
- Osłaniaj głowę i odkryte ciało przed słońcem, pij dużo wody.
- Zabierz ze sobą apteczkę, lepiej ją mieć i nie użyć niż żeby jej zabrakło w potrzebie.
- Pamiętaj – płyniesz na własną odpowiedzialność i Twój stan zdrowia nie może być obciążeniem dla pozostałych uczestników spływu.
- Jeśli płyniesz sam, dobrze jest zabrać ze sobą krótkie składane wiosło na zapas. Jeśli się wywrócisz i odpłynie Ci wiosło jesteś „ugotowany”.
- Co jakiś czas wyznacz dla grupy punkty kontrolne/krótkiego postoju, gdzie wszyscy mają się zatrzymać. Zabezpieczy to przed rozciągnięciem się grupy na szlaku, zapewni kontrolę nad tym czy wszyscy płyną, pozwoli dopłynąć najsłabszym i maruderom. Grupa powinna płynąć razem, jest to ważne również dla organizacji transportu powrotnego ze spływu, gdyż muszą być wszyscy.
- Pamiętaj o butach do wody. Jeśli nie masz takich, mogą to być sandały, trampki lub dowolne lekkie obuwie, które nie będzie Ci szkoda zamoczyć. W wodzie można skaleczyć stopę o wszystko: kamienie, muszle, szkła, ostre ułamane gałęzie itp.
- każde miejsce po sobie pozostaw w takim stanie tak jak chciałbyś je zastać gdy tam dopłyniesz, wszystkie śmieci jeśli nie ma koszy zabieramy ze sobą. Za każdym razem postaraj się wyciągnąć z wody choć jedną pozostawioną przez innych butelkę lub inny śmieć.
Ww. zasady bezpieczeństwa na spływie to podstawowe kryteria. Ale każdy spływ przebiega inaczej i jest indywidualny dla grupy.
Skoro znasz już zasady bezpieczeństwa, zajrzyj też do zakładki PLANOWANIE SPŁYWU. Tam dowiesz się więcej na temat jak zaplanować i co ze sobą zabrać na spływ kajakowy czy też jak załadować ekwipunek by uniknąć problemów na szlaku, a także możesz sprawdzić jak przygotować się do Jednodniowych i Wielodniowych spływów kajakowych.
Zasady bezpieczeństwa na spływie bez względu na rodzaj spływu niczym się nie różnią i są właściwie takie same. Te same będą obowiązywały zasady bezpieczeństwa na spływie jednodniowym jaki i wielodniowym.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na naszych stronach na Facebooku pod nazwą Jędrkowa Przystań i Jędrkowe Zakole.
Zasady bezpieczeństwa, ich znajomość i przestrzeganie na wodzie są obowiązkowe, dzięki temu unikniesz wielu przykrych niespodzianek. Jednak żadne zasady bezpieczeństwa nie zwalniają od używania zdrowego rozsądku we wszystkich sytuacjach. Sprawdź jeszcze jak PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO SPŁYWU i zapoznaj się z naszym niezawodnym poligonowym SPOSOBEM NA KOMARY, przyda Ci się na biwaku.
W zakładce spływy kajakowe mamy dla Ciebie ciekawe oferty na spływ kajakowy DRAWĄ, REGĄ i KORYTNICĄ.