Etapy spływów kajakowych Drawą

ETAPY SPŁYWÓW KAJAKOWYCH DRAWĄ

PONIŻEJ PRZEDSTAWIAMY ETAPY SPŁYWÓW KAJAKOWYCH DRAWĄ – ODCINEK GÓRNY
NA ODCINKU: Czaplinek – Poligon Drawski

 

Etapy spływów kajakowych Drawą

ETAPY SPŁYWÓW KAJAKOWYCH DRAWĄ – GÓRNA DRAWA/Czaplinek – poligon Drawski

ETAPY SPŁYWÓW KAJAKOWYCH DRAWĄ/ odcinek I – 14km.

Trasa: CZAPLINEK – RZEPOWO.

Start proponuję z parkingu przy drodze wlotowej do miasta od strony Złocieńca. Ruszamy z J.Drawsko, a dokładnie z Zatoki Basen. Rozczłonkowane J.Drawsko jest efektem skrzyżowania wielu rynien jeziornych, które w tym miejscu tworzą daleko wysunięte dookoła zatoki. Dno jeziora jest piaszczyste i bardzo czystej wodzie. Mniej więcej na środku jeziora znajduje się wyspa Bielawa z okazałym Bukiem, którą należy minąć z lewej strony. Spływ przez jezioro o porośniętych gęstym lasem brzegach, z widokiem na umiejscowionym nad jego brzegiem miastem (Czaplinek) z licznymi przystaniami, marinami i wieloma łodziami, żaglówkami i jachtami na jeziorze jest nie lada atrakcją. Płynąc wzdłuż lewego brzegu jeziora, mijamy jego kolejne zatoki: Chmielewską, Henrykowską, Kwiatowską, Rękawicką, Harcerską, a następnie wpływamy do Zatoki Rzepowskiej, po pokonaniu której, na jej końcu wpływamy w ujście Drawy z jeziora na wysokości miejscowości Piaseczno. Po przepłynięciu odcinka ok. 1km wpływamy do kolejnego, wąskiego jeziora Rzepowskiego. Z J.Rzepowskiego Drawa wypływa wąskim korytem o gęsto zadrzewionych brzegach i o bystrym nurcie. W korycie możemy napotkać pobudowane z okrąglaków kładki, wychodzące na lustro wody gałęzie oraz zwalone konary i całe drzewa, które nie stanowią jednak zbyt dużej przeszkody. Po pokonaniu ok. 1km rzeka wypływa z jeziora w okolicy miejscowości Rzepowo, gdzie tuż za mostem po lewej stronie kończymy ten etap spływu. Uwaga!!! Biwakowanie na brzegach od J.Drawsko do Rzepowa poza dozwolonymi jest zakazane i karane wysokimi mandatami.

ETAPY SPŁYWÓW KAJAKWYCH DRAWĄ / odcinek II – 11km.
Trasa: RZEPOWO – ZŁOCIENIEC.
Startujemy we wsi za mostem, zaraz po lewej stronie (wygodne, łagodne podejście do wody). Rzeka płynie tu dość szybkim, wartkim nurtem, przechodząc czasem w dość rwące bystrza. I tu w korycie czeka nas wiele niespodzianek jak: zwalone konary, gałęzie i drzewa. Po drodze mijamy wiele zakrętów, które po paru kilometrach przechodzą w wielki łuk, zmieniający zasadniczy kierunek spływu z zachodniego na południowy. Rzeka nadal zadziwia swoją czystością, racząc płynących widokiem ryb, małży, wodorostów i kamieni na dnie. Po dopłynięciu do betonowego mostu w m.Głęboczek czeka nas 20 metrowa przenoska lewym brzegiem przy położonym nad rzeką zabytkowym starym młynie. Za młynem wpływamy do J.Krosino, które pokonujemy wzdłuż jego lewego brzegu, Dalej, na zachodnim brzegu jeziora widoczne położone na terenie Jednostki Wojskowej w Budowie dwie ceglane wieże. Na całej długości mijamy brzegi porośnięte gęstym lasem. Ujście Drawy z jeziora na granicy ciągnącego się dotąd cały czas wzdłuż brzegu lasu, po lewej stronie, tuż przy dawnym Ośrodku Żeglarskim. Las ciągnie się wzdłuż rzeki aż do kanału łączącego Drawę z J. Wilczkowo. Tu rzeka zwalnia i rozlewa swe wody szeroko aż do mostu dojazdowego do osiedla Budów. Tu prąd przyspiesza (uwaga – spływać po lewej stronie). Znów zaczynają się niespodzianki – teren podmokły porośnięty szuwarami, prąd dość szybki i konary drzew sięgające głęboko w koryto rzeki. Przed Złocieńcem rzeka znów zwalnia i rozlewa swe wody szeroko z dużą ilością meandrów. Po wpłynięciu do miasta po lewej stronie ukazuje nam się z długim pomostem wzdłuż brzegu Stanica Wodna, gdzie kończymy ten etap.

ETAPY SPŁYWÓW KAJAKWYCH DRAWĄ / odcinek III  – 14km
Trasa: ZŁOCIENIEC – DALEWO.
Jest to stosunkowo łatwy odcinek rzeki. Startujemy z mostu koło Gospodarstwa Rybackiego (omijamy odcinek ok. 100m od Stanicy Wodnej do mostu – konieczna bardzo długa przenoska). Miejsce wyposażone w bezpieczne, szerokie, drewniane schody zapewniające dobre zejście do wody. Pierwsza połowa trasy jest prawie bez przeszkód, w odkrytym terenie, z brzegiem porośniętym gęstą trzcinowiskiem, ale jak niemal cała Drawa w górnym odcinku powyżej poligonu z dużą ilością zakrętów. Za Złocieńcem rzeka zmienia swoje oblicze – brzegi przeradzają się w wysokie skarpy, bez miejsc na biwakowanie, bez drzew, zakrzaczeń i z dużą ilością skupisk roślinności wodnej oraz trzcinowiskami zwężającymi lustro wody – utrudnione wyjście z wody. Rzeka tu bardzo meandruje. Na wysokości miejscowości Rzęśnica zaczynają się wysokie skarpy porośnięte drzewami zacieniające lustro wody i dające odrobinę wytchnienia w słoneczne dni. Po lewej mijamy dopływ Kokny, a poniżej jej Drawa znów się zmienia, znikają wodorosty, nurt przyspiesza, a konary drzew i zwalone pnie urozmaicają płynącym czas na wodzie. W tym klimacie dopływamy do mostu w miejscowości Dalewo, tu po lewej stronie ok. 100m za mostem kończymy spływ.

ETAPY SPŁYWÓW KAJAKWYCH DRAWĄ / odcinek IV – 14km
Trasa: DALEWO – JĘDRKOWE ZAKOLE.
Od Dalewa rzeka zaczyna wić sie jeszcze bardziej niż do tej pory i zaczynają się pojawiać drobne przeszkody. Nie są one zbyt trudne do pokonania. Przed miastem ukazuje sie przed oczami płynących wieża kościelna w Drawsku Pom. i pierwsze zabudowania. Na skraju miasta mijamy Pamiątkowy Kamień Papieski i po minięciu wszystkich siedmiu mostów, za ostatnim (ok. 200m) po lewej stronie stajemy na biwaku Jędrkowa Przystań, to połowa drogi, tu robimy krótką przerwę i czekamy na maruderów, wykorzystując czas na drugie śniadanie. Po odpoczynku, ukompletowaniu grupy i sprawdzeniu czy nikt nam nie zaginął po drodze ruszamy dalej, przed nami do biwaku jeszcze ok 7km. Po krótkiej przerwie ruszamy dalej, po ok. 2km dopływamy do elektrowni wodnej w Młynowie, gdzie dla urozmaicenia czeka nas mała przenoska. Za elektrownią znów czeka nas zabawa z kajakiem, z powodu wielu zakrętów i drobnych przeszkód, ale już po godzinie powoli możemy wyglądać dymu z wigwamu na obozowisku w Jędrkowym Zakolu. Od tego momentu jeszcze tylko kilometr i po lewej stronie tuż za zakrętem w zakolu rzeki wyłania nam się pole namiotowe, gdzie kończymy ten etap spływu.

Jak już zamierzacie wybrać się na moje biwaki to zapoznajcie się jak przygotować SZYSZAK – nasz bardzo skuteczny, stary poligonowy SPOSÓB NA KOMARY, którym w naturalny sposób przegonisz je z biwaku i w namiocie.

ETAPY SPŁYWÓW KAJAKWYCH DRAWĄ / odcinek V 14km / lub do Gudowa 9km.
Trasa: JĘDRKOWE ZAKOLE – most SIENNICKI (w przypadku dużej fali na jeziorze – GUDOWO.
Ten etap różni się od poprzednich – połowę trasy płyniemy mocno wijącą się rzeką to pośród łąk, to znów przez las, by mniej więcej w połowie etapu wypłynąć na J.Lubie, którym będziemy płynąć już do dzisiejszej mety. Po wypłynięciu na jezioro robimy postój, kompletujemy grupę i uzupełniamy siły zabranym prowiantem. Po krótkim odpoczynku ruszamy dalej. Płynąc prawym brzegiem podziwiamy odsłaniające się kolejno przed nami krajobrazy z ukrytymi w zatokach małymi wioskami. Po chwili z prawej strony na szczycie wysokiego brzegu ukazuje nam się pałac Wedlów w Karwicach. Płyniemy dalej i po ok godzinie po prawej stronie mijamy niewielką plaży śród drzew przy leśnym polu namiotowym „Murzynka”. Mijamy ją i po przepłynięciu jeszcze ok 1km wpływamy w wąski przesmyk w gęstej trzcinie. Zaraz za nim ukazuje się przed płynącymi niewielkie jeziorko otoczone gęstym lasem, a w niewielkiej odległości za nim betonowy most. To nasza dzisiejsza meta, dobijamy do brzegu po lewej stronie tuż za mostem i tu kończymy dziś nasz spływ.

ETAPY SPŁYWÓW KAJAKWYCH DRAWĄ / odcinek VI – 14km 
Trasa: most SIENNICKI – bet.most/granica poligonu.
Ten etap zaczynamy w tym samym miejscu gdzie skończyliśmy wczorajszego dnia. Do pokonania zostało nam jeszcze ok 10km. Startujemy przy moście, będącym jednocześnie granicą dostępnego dla turystów poligonu. Przed nami rozpoczyna się najbardziej uroczy kawałek rzeki o bardzo zmiennej lini brzegowej, ukształtowaniu terenu i niepowtarzalnym krajobrazie. W połowie odcinka zatrzymujemy się na postój przy starym drewnianym moście saperskim o nazwie „Most Kazuński” Robimy krótki postój na drugie śniadanie i czekamy na maruderów. Po ok. 30 min. ruszamy dalej na szlak. Gdy docieramy do J.Wlk.Dębno, pokonujemy je w poprzek i wypływamy rozlewisko Drawy. Tu rzeka szeroko toczy swe wody i tutaj nasz spływ dobiega już końca. Jeszcze tylko kilometr i docieramy do granicy poligonu, którą jest most betonowego na trasie Kalisz – Drawsko Pom. Dalej teren jest już zamknięty dla turystów. Wyciągamy na brzeg kajaki, rozliczamy się z powierzonego sprzętu, pakujemy się do busów i ruszamy do biwaku zwijać obozowisko. Na koniec żegnamy sie, wymieniamy kontakty i wracamy do domów.

ETAPY SPŁYWÓW KAJAKWYCH DRAWĄ / odcinek VII – 18 km.
SPŁYW PRZEZ POLIGON/tylko po uzyskaniu zgody K-ta Poligonu

Trasa: bet. Most/granica poligonu – PROSTYNIA
Spływ zaczynamy przed mostem na wysokości Grill-baru przy drodze 175 łączącej Drawsko Pom. z Kaliszem Pom. Na moście ponad lustrem wody widoczna tablica informująca o zakazie wstępu na teren poligonu. Aby kontynuować spływ tym odcinkiem należy uzyskać pisemną zgodę od Komendanta Poligonu Drawskiego. Należy liczyć się z tym, że po uzyskaniu zgody na spływ kajakowy przez poligon należy płynąć tym odcinkiem bez wysiadania na brzeg aż do elektrowni wodnej w Borowie. W przypadku braku uzyskania takiej zgody – należy liczyć się z koniecznością przewiezienia osób i sprzętu z pominięciem tego odcinka (do Prostyni lub do Drawna). Po ok. 3 km rzeka rozgałęzia się, za rozwidleniem znajduje się zarośnięte koryto Starej Drawy, a następnie rzeka przechodzi w szerokie otoczone lasem i bagnistym brzegiem jezioro Zły Łęg, a następnie w wąskie J. Strunowe. Po minięciu J.Strunowego mijamy most drogowy na rzece, dalej rzeka zwęża się i skanalizowaną rynną doprowadza nas do wsi Borowo i przegradzającej rzekę elektrowni wodnej. Tu czeka nas z prawej strony dość długa (ok. 150m) po drewnianych schodach przenoska. Za elektrownią rzeka doprowadza nas do J.Prostynia, za którym rzeka uregulowanym korytem znów prowadzi nas prostymi odcinkami pośród łąk do wsi Prostynia, gdzie tuż za biegnącymi tuż obok siebie dwoma mostami, po prawej stronie przy Barze z wiatą i dużym parkingiem kończymy dzisiejszy spływ. To już ostatni odcinek spływu kajakowego Drawą w Górnym Biegu.

ETAPY SPŁYWÓW KAJAKOWYCH DRAWĄ – DOLNA DRAWA/Poligon – Przeborowo

ETAPY SPŁYWÓW KAJAKWYCH DRAWĄ / odcinek VIII  – 18 km.
Trasa: PROSTYNIA – DRAWNO
Zaczynamy przy położonym po prawej stronie za mostem Barze. Ruszamy na wodę i płyniemy prostymi odcinkami przez rozległe w odkrytym terenie łąki. Po lewej mijamy ujście płynącej od Kalisza Pom. rzeki Mąkowarki. Wpływając w nią (pod bystry prąd) można dopłynąć do niezwykle malowniczego i położonego pośród lasu J.Mąkowarskiego. Za Mąkowarką mijamy wieś Rościn położoną po obu stronach Drawy, po minięciu wsi prąd niemal zanika, a rzeka przechodzi w szerokie rozlewiska przechodzące w J.Siekiercze i Grażyna, i pojawiają się wodorosty. Po około 4km rozlewisko zwęża się i przepływając obok Góry Zamkowej wpływamy pod mostem na J.Dubie (zwane również J.Adamowo). Po obu stronach ukazuje nam się zabudowa miejscowości Drawno z licznymi wzdłuż brzegów polami namiotowymi i kempingami. Wpływając do Drawna po prawej stronie przed mostem znajduje się Stanica Wodna Drawieńskiego Parku Narodowego z dużym drewnianym pomostem, gdzie znajduje się jednocześnie Punkt Informacji Turystycznej – tu kończymy spływ. Tutaj również możemy wykupić bilety wstępu na spływ odcinkiem Drawy na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego.

ETAPY SPŁYWÓW KAJAKWYCH DRAWĄ / odcinek IX – 11 km. 
Trasa: DRAWNO – BARNIMIE
Ruszamy ze Stanicy przy Punkcie Informacji Turystycznej, przepływamy pod mostem i wpływamy na J.Adamowo. Za nim rzeka wkracza do Drawieńskiego Parku Narodowego niosąc nas coraz silniejszym nurtem. Za mostem drogowym w Drawniku rzeka wita nas dużymi uskokami i wartkim bystrzem. Za progiem należy się trzymać w środku nurtu by uniknąć osadzonych na brzegu głazów i kamieni, zalegający w całym korycie na odcinku ok. 2km. Tu nurt jest niezwykle wartki, a w przewężeniach nawet rwący i na tym właśnie odcinku nadaje Drawie charakteru wręcz górskiej rzeki. Prócz zalegających całe koryto głazów narzutowych dodatkowym utrudnieniem są tarasujące koryto rzeki pnie drzew, które wraz z bystrym nurtem są dodatkową nie lada atrakcją. Po ich pokonaniu przez ok. 2 km aż do Barnimia nie napotkamy już więcej tego rodzaju trudności. Kolejną atrakcję na rzece dla kajakarzy jest znajdujący się pod mostem w Barnimiu dość spory najeżony sporymi głazami kamienny próg. Ten odcinek przez wielu kajakarzy jest uważany za najtrudniejszy na całym szlaku spływu kajakowego Drawą, przy czym jest najdzikszym i najpiękniejszym zarazem. Uroku nadają mu nie tylko rwące odcinki, zalegające w korycie kamienne głazy i tarasujące koryto zwalone drzewa, ale i niezwykle urokliwe krajobrazy. Może dlatego właśnie pomimo nawet tych trudności wielokrotnie zmuszających do przenoszenia kajaków warto zmierzyć się z tym szlakiem by przedrzeć się przez pradawne bory niczym zielonym tunelem ze splecionych konarów i gałęzi. Na koniec docieramy do położonego w Barnimu po prawej stronie pola namiotowego, gdzie kończymy nasz dzisiejszy spływ.

ETAPY SPŁYWÓW KAJAKWYCH DRAWĄ / odcinek X – 10 km. 
Trasa: BARNIMIE – BOGDANKA
Ten odcinek jest niewątpliwie najtrudniejszym odcinkiem na całym szlaku. Rozpoczynamy startem z pola biwakowego w Barnimiu, najlepiej wcześnie zaraz po śniadaniu. Od razu wpływamy do rezerwatu – „Drawskiego Matecznika”, porośniętego z obydwu stron wiekowym bukowym lasem. Płynących w ciszy zachwycą widoki dzikiego ptactwa i zwierząt przemykających wzdłuż brzegów. Widok na brzegu lisów, borsuków, saren, dzików czy będącej symbolem Drawieńskiego Parku Narodowego wydry, nie należy tu do rzadkości, te lasy są również siedliskiem niezwykle rzadkiego węża „Gniewosza”. Kolejno następującymi po sobie meandrami docieramy do Zatomia, a po jego minięciu wśród niezliczonych łąk docieramy do kolejnego rezerwatu o niezwykle ciekawej nazwie – „Tragankowe Urwisko”. Za nim mijamy z lewej strony dopływ niewielkiej rzeczki Słopicy, a po kilku kolejnych meandrach, docieramy do mostu i niebawem po lewej stronie ukazuje nam się na lewym brzegu, duże, położone w rozwidleniu Drawy i Korytnicy leśne pole namiotowe – Bogdanka, gdzie czeka na nas zasłużony, po całym dniu wrażeń odpoczynek.

ETAPY SPŁYWÓW KAJAKWYCH DRAWĄ / odcinek XI – 15 km. 
Trasa: BOGDANKA – PSTRĄG
W porównaniu do dwóch poprzednich, ten odcinek stopniem trudności będzie znacznie od nich odbiegał i będzie znacznie łatwiejszy, ale i tu nie będzie brakowało nam atrakcji urozmaicających nam spływ w postaci zwalonych drzew. I tu rzeka ostro meandruje, między wysokimi nadbrzeżnymi skarpami podmytymi wadami rzeki tworząc wysokie urwiska. Płynących w ciszy i tu przywita leśna zwierzyna przy wodopojach i dzikie polujące na ryby ptactwo wodne. Kolejny etap przebiegał będzie pośród gęstwiny wierzb i leśnych łąk, po czym przez objęte ochroną uroczysko o nazwie „Łęgi nad Drawą”. Za nim docieramy do mostu w Moczelach, a następnie po minięciu z prawej strony dopływu niewielkiego strumienia wpływamy na teren następnych dwóch rezerwatów o niemal bajkowych nazwach: „Poziomkowy Las” a następnie „Brzezina”. Gdy wypłyniemy z nich, dosłownie po kilkuset metrach po prawej stronie ukazuje nam się pole namiotowe „Pstrąg”, gdzie rozbijamy dziś nasz biwak.

ETAPY SPŁYWÓW KAJAKWYCH DRAWĄ / odcinek XII – 11 km. 
Trasa: PSTRĄG – STARE OSIECZNO
Startujemy z pola namiotowego Stare Osieczno i po minięciu rezerwatu „Źródliskowy Grąd” wpływamy między liczne po obu stronach pola uprawne. Teren obfituje w liczne źródełka i wysięki z gruntu. Drawa przeradza się w leniwą rzekę. Po osiągnięciu drewnianego mostu w Żeleźnicy i po przepłynięciu kolejnych kilkuset metrów dopływamy do miejscowości Głusko. Zaraz za mostem wpływamy na rozlewisko, a następnie oczom płynących ukazują się pojedyncze zabudowania mieszkalne i Elektrowni Kamienna. Jest to bardzo ciekawy i wysokiej klasy obiekt wart zobaczenia (zwiedzanie po uzgodnieniu na telefon z obsługą – 957611096). Oprowadzaniem po obiekcie zajmują się przewodnicy punktu informacji turystycznej DPN w Głusku. Po minięciu elektrowni rzeka doprowadza nas do mostu pomiędzy Głuskiem a Starym Osiecznem gdzie dawniej była huta szkła w nieistniejącej już dziś osadzie Podszkle. Z zachowanych do dziś zapisów na kartach historii wynika, że istniał tu również port flisacki, gdzie przed wojną docierały nawet barki. Płynąc dalej mijamy pole namiotowe Kamienna, a za nim meandrując dalej wśród łąk i lasów, pośród licznych urwisk oddalamy się od pradawnych lasów Drawieńskiej puszczy. Następnie mijamy po prawej pozostałości ruin dużego bunkra oraz osadę leśną Postniki będącego jednocześnie granicą Drawieńskiego Parku Narodowego. Tu rzeka zwalnia i płynąc leniwym nurtem przez łąki i uprawne pola wpływa do Starego Osieczna.

ETAPY SPŁYWÓW KAJAKWYCH DRAWĄ / odcinek XIII– 16km.
Trasa: STARE OSIECZNO – PRZEBOROWO
To już ostatni odcinek na Drawie, rzeka płynie już szeroko, leniwie, sporadycznie tylko urozmaicając spływ przeszkodami z drzew. Po minięciu z prawej strony leśniczówki Kotlina z położonym tuż obok niej biwakiem można zobaczyć pobliskie ruiny dużego schronu będącego pozostałością umocnień Wału Pomorskiego na jednym z najbardziej umocnionych odcinków. Kolejne kilometry rzeki również pokonujemy płynąc silnie meandrującą rzeką nasyconą dopływami starorzeczy. I tak po kolei, z prawej strony wpada dopływ Mierzęckiej Strugi (zwanej Mierzęcinką), a zaraz kawałek dalej strumień – Szczuczna. Za nimi docieramy do leśnej osady Hutnik, będącej pozostałości po dawnej hucie szkła. Po jej minięciu ukazuje się przed oczami płynących leśniczówka Dębina a następnie leśna osada Zwierzyniec. Ostatni etap na Drawie będący jednocześnie zwieńczeniem całego szlaku im ks.kard. Karola Wojtyły kończymy po prawej stronie na polu biwakowym w Przeborowie. Tu kończymy nasz spływ, rozliczamy się z pobranego sprzętu, wymieniamy adresami i pełni wspaniałych wspomnień i wrażeń, bogatsi o nowe umiejętności wracamy do domów.

Etapy spływów kajakowych Drawą już znasz, więc zanim ruszysz na szlak zapoznaj się z tym co zabrać na spływ, jak go zaplanować, jak wygląda przygotowanie do spływu i jakie obowiązują ZASADY BEZPIECZEŃSTWA na wodzie i w kajaku.

No, to koniec!!!  ode mnie tyle!! dalej wszystko w waszych rękach! teraz możecie już zrobić tylko jedno – zebrać ekipę, zaplanować trasę, podnieść telefon, wybrać numer i zarezerwować kajaki zanim ktoś inny to zrobi przed Wami i będziecie musieli zostać w domu 😀